.

Rajské pocity z objevování přírodních krás můžete prožít i v oblasti průsečíku spojnic měst Jičín, Mladá Boleslav a Jablonec nad Nisou. Uprostřed tohoto pomyslného trojúhelníku se nachází městečka Železný Brod, Semily a Turnov a mnozí z vás toto místo znají spíše pod názvem Český ráj. 
jezero adršpach

Z Hrubého Rohozce do Klokočí

Výpravu do Českého ráje bychom mohli zahájit na zámku Hrubý Rohozec. Je velmi dobře dostupný z vlakové trati, nebo po Zlaté stezce Českého ráje, vyznačené červenou turistickou značkou. Po červené budeme dále směřovat na východ, překleneme most přes řeku Jizeru a další kroky povedou k přírodní rezervaci Klokočské skály. Betlémské skály a Klokočské průchody, spolu se Zdenčinou skálou patří k nejkrásnějším přírodním výtvorům této oblasti s několika velmi působivými vyhlídkovými body.

Kozákov

Mezi obcemi Klokočí a Loktuše nemůžete minout ve skalním pískovcovém masivu vytesaný hrad Roštejn. Do dnešních dnů se sice dochovaly pouhé pozůstatky hradní stavby, jsou ovšem velice zajímavé, s mnoha zákoutími, která jsou lákavá především pro děti. Z údolí říčky Stebenky budeme opět stoupat vzhůru do skalních masivů směrem ke Kozákovu. Ten je nejvyšší horou Českého Ráje, a pokud máte ještě dostatek sil, vyplatí se zdolat plechové schodiště tamní rozhledny. Budete mít pak malebnou krajinu jako na dlani.
adršpach hory

.

Riegerova stezka

Výlet do severní části Českého ráje bychom mohli uzavřít v Semilech. Toto okresní město je považováno za jedno z nejchudších v České republice z hlediska majetkových poměrů, a naopak jedno z nejbohatších, co se týče morálních vlastností zdejších obyvatel. Lidé jsou tu zpravidla velmi pohostinní a klidní a jistě vám potvrdí, že byste si neměli nechat ujít návštěvu naučné stezky Údolím Jizery, tzv. Riegerovy stezky. Cestou budete míjet Vodní bránu Via Ferata a Böhmovu vyhlídku, a kdo miluje daleké rozhledy, může si výlet prodloužit o tzv. Kamenického stezku s vyhlídkami Peretka, Kopáňka a Jiřička.

Za dalekými rozhledy Českého ráje
4.2 (84.44%)9
.